4 مهارت زبانی؛ چی هستند؟ و چطور می توان به حدش رسید؟

۴ مهارت زبانی؛ چی هستند؟ و چطور می توان به حدش رسید؟

تا حالا آرزو کردید که بتونید تمامی مهارت های مورد نیاز یادگیری یک زبان را با یک ورد جادویی یاد بگیرید؟ چقدر زندگی آسون تر میشد، دیگه نه نیاز داشتیم نرم افزار بخریم یا فیلم ببینیم یا حتی کتاب بخونیم! فقط کافی بود می گفتیم که کدام زبان رو دوست داریم، صحبت کنیم. سرتون رو درد نیارم، این فکر ها شما را به هیچ جا نمی رسونه پس ادامه مقاله را تا آخر بخونید.

باید بدانید که در دنیای واقعی، یادگیری زبان اصلا کار ساده ای نیست. در واقع نیازمند این هست که شما تمام تمرکز و وقتتون را روی این کار بگذرید. با اینکه حرفه ای شدن در مهارت های زبانی کار آسانی نیست، اما میشه فهمید که اونها چی هستند. این کار باید اولین قدم شما، برای رسیدن به هدفتان باشد.

دوست دارید بدونید؟ خب پس شروع کنیم…

چهار مهارت زبانی

یادگیری زبان جدید می تونه یه چالش مشکل برای شما باشi، چراکه در هر زبان تعداد بیشماری لغت جدید، صدا ها و ریزه کاری های زیادی وجود داره. یک روز فکر می کنید الان دیگه من یاد گرفتم و روز بعد می فهمید نه هنوز خیلی اصطلاح و لغت مونده. اما چه باور کنید چه نکنید، زبان رو میشه در چهار مهارت خلاصه کرد.

خبر خوبیه؟

امکان داره شما بدانید که آنها چی هستند، و من می خواهم به شما آموزش دهم که چگونه در این مهارت ها به تسلط برسید.

  • مکالمه کردن – speaking
  • شنیدن – listening
  • نوشتن – writing
  • خواندن – reading

این چهار مهارت را میشه به دو دسته تقسیم کرد. ۱٫ مهارت انفعالی : شما فقط زبان رو دریافت می کنید و قصد تولید اونو ندارید ( شنیدن – خواندن ) ۲٫ مهارت فعال : که شما قصد تولید جمله دارید و می خواهید از ساختار های زبان استفاده کنید. ( مکالمه کردن و نوشتن )

چقدر باید برای هر مهارت زمان مصرف کرد؟
بیشتر بخوانید:   چگونه زبان انگلیسی را دو ماهه یاد بگیریم؟

جواب این سوال بیشتر به وضعیت خود شما باز میگرده، گرچه من یک سری راه کار نوشتم تا این اندازه گیری را خودتون انجام بدید.

نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

شما برخی اوقات از کسانی که زبان جدید رو دارند یاد میگیرند می شنوید که اونها در مهارت های گوش دادن و مکالمه کردن ضعیف هستند. این منطقیه چون یکی از مهارت ها انفعالی و دیگری از مهارت های فعال است. هر دو مهارت گوش دادن و مکالمه کردن در هر زبانی نیازمند به تمرین و پشتکار بیشتری هستند چون نمی تونیم وضعیت رو کنترل کنیم. ( الان توضیح میدهم )، مثلا شما نمی تونید کنترل کنید که یک شخص چقدر سریع حرف بزنه، و این به خود شخص بر میگرده. به طور واضح هر چه شخص سریع تر حرف بزنه، سخت تر می تونیم منظور شخص رو بفهمیم.

و اما مکالمه کردن، میزان کنترل شما بر زبان بستگی به شرایط دارد. مثلا اگر شما بیرون از کلاس مکالمه هستید، شما احساس می کنید که وقت زیادی برای فکر کردن و یا پیدا کردن کلمه ندارید، و این می تونه بر روی شما فشار بیاره و استرس به شما وارد می کنه، که به خودی خود اعتماد به نفس شما را مثل آب در حال جوش بخار می کنه. ما می خواهیم که کلمات به سرعت از زبان ما خارج شوند اما برخی اوقات این اتفاق نمی افته چراکه ما این مهارت رو زیاد کار نکردیم.

بر خلاف آن دو، نوشتن و خواندن بیشتر در کنترل ما است. به طور کلی، این دو مهارت را می توان به تنهایی انجام داد و این که تند یا آرام انجام دادنش کاملا به ما بستگی داره. شما می تونید در میان کار، یک توقف کنید و به دنبال معنی یه عبارت باشید. مردم روی این دو مهارت تسلط بیشتری دارند زیرا می تونند زمان بیشتری رو برای پرورش اونها اختصاص دهند. جای تعجبش اینه که اکثریت دانش آموختگان زبان دوست دارند به تسلط گفت و شنود برسند که زمان بیشتری را نیز نیاز داره، اما اینکار را انجام نمی دهند.

شاید گفته ی بالا بین خیلی از زبان آموز ها مشترک باشه، اما این بدین معنا نیست که همه اینگونه هستند، شاید نقطه قوت و ضعف شما چیز دیگه ای باشه پس خوب خودتون رو تحلیل کنید.

برروی نقطه ی قوت خود کار کنید، ولی نقاط ضعفتون را به یک طرف نندازید. به گونه ای هدف گذاری کنید که همه ی مهارت ها را تقویت کنید. تنها با تمرین مداوم می تونید در خودتون پیشرفت به وجود بیارید.

نیاز های خود را بشناسید.

بسته به نیازتون برای تسلط، حداقل باید سه مهارت رو خوب تمرین کنید  ( مثلا در برخی اوقات و شرایط میشه مهارت نوشتن رو خط زد ولی باز هم به شما بستگی دارد ) تسلط به هر چهار مهارت، خیلی زمان بر است، پس قبل از شروع برنامه مطالعاتی خود، نیاز هایتون رو بشناسید.

چرا می خواهید زبان یاد بگیرید؟ آیا این کار را تفریحی انجام می دهید؟ کار؟ خانواده ؟ فقط شما می دونید که چرا می خواهید زبان را یاد بگیرید، پس برای محکم سازی باید هدف خاصی داشته باشید تا موثر و کاربردی باشه. شما نمی خواهید وقتتون را برای مهارت هایی صرف کنید که هیچ وقت آنها را به کار نخواهید برد. هر چند اگر زمان دارید، خیلی هم خوب هست. اما اگر این چنین نیست، وقت و انرژی رو برروی مهارت هایی بگذارید که نیاز بیشتری به آنها دارید.

دستورالعمل جادویی: چگونه به هر چهار مهارت به تسلط برسیم؟

مهارت شنیدن

این مهارت را می توان از جمله مشکل ترین ها دانست و راه حل آن، تنها قرار گرفتن در معرض انگلیسی می باشد. اینجا من به برخی از راه ها و ایده ها برای تسلط یافتن به این مهارت اشاره کرده ام که علاوه بر موثر بودن، حوصله ی شما را نیز سر نمی برد. این روش ها به شما اعتماد نفسی که در دنیای واقعی نیاز دارید می دهد.

آهنگ های زبان مقصد را چندین بار گوش دهید.

آهنگ های زبان مقصد را چندین بار گوش دهید.

دلیل معرفی این روش، این است که بر خلاف فیلم ها و تلوزیون ما می توانیم آهنگ ها را حفظ کنیم.فقط کلمات را یاد میگیریم و آهنگ را بلند می خوانیم. با توجه به اینکه می توان به تعداد زیادی آهنگ دسترسی داریم، شما می توانید هر روز یک آهنگ جدید را امتحان کنید.

اگر اولین بار است که دارید آهنگ گوش می دهید، در اینترنت به دنبال متن آن باشید و با خواننده همخوانی کنید. آهنگ را آنقدر گوش کنید که  ازش خسته شوید. برای بار آخر، آهنگ را بدون متن گوش کنید، دیگر شما تمامی کلمات را می دانید.

وقتی گوش دادن به آهنگ را عادت خود کردید، کم کم نیازی به نگاه کردن به متن آهنگ نیز ندارید و شما می توانید به سادگی آهنگ را فهمید. دلیلش این است که شما برخی کلمات، که به طور عمده در تمامی آهنگ ها تکرار می شوند را دیگر می دانید.

بهترین روش برای پیدا کردن آهنگ گوگل هست، کافی است در گوگل جستجو کنید تا به ده ها میلیون آهنگ دسترسی داشته باشید و برای متن آهنگ نیز می توانید از وبسایت LyricsTraining استفاده کنید.

هر روز ۳ تا ۵ ویدئو از یوتیوب ببینید.

هر روز 3 تا 5 ویدئو از یوتیوب ببینید.

فیلم های یوتیوب به دلیل جذاب و در دسترس بودن عالی هستند. شما می توانید به سادگی کلیپ های کوتاه یا بلندی را پیدا کنید. فقط کافیست اشتراک کانالی را بزنید و روزانه تعداد زیادی اصطلاح و لغت جدید، به علاوه ی آگاه شدن از دیگر  فرهنگ ها یاد بگیرید.

مهارت خواندن

در حالی که مهارت خواندن انفعالی است، اصلا فکر نکنید به دست آوردنش آسان است. متنی که شما در زبان خودتان به شکل ساده به آن نگاه می کنید، در زبان جدید امکان دارد دو تا سه برابر زمان بیشتری از شما بگیرد. اینجا چند راه برای مسلط شدن بر این مهارت آورده ام:

زبان هر چیزی را تغییر دهید.

اکثر مردم مدت زمان زیادی را بر کار با دستگاه های الکترونیکی می گذارند. می توان از همینکار کمال استفاده را برد. می تونید زبان کامپیوتر، موبایل، لب تاب، تبلت و… را به زبان انگلیسی در آورید تا با اینکار زبان خود را تقویت کنید.

هر روز اخبار بخوانید.

هر روز اخبار بخوانید.

اگر هر روز وقت خودتان را با رایانه یا موبایل پر می کنید، پس اینکار برای شما خیلی ساده است. فقط کافیست به یکی از سایت های اخبار بروید و شروع به خواندن کنید. فرق این متون با دیگر متن هایی که داشتید این است که این اخبار برای بومی زبانان تهیه شده است، مطمئنااولین روز ها به شما سخت می گذرد اما کم کم به مطالعه اخبار عادت می کنید، فقط نباید امید خود را از دست بدهید.

متن های مختص نوجوانان را بخوانید.

متن های مختص نوجوانان را بخوانید.

خواندن مطالبی که برای نوجوانان تهیه شده هم یکی از بهترین منابع برای غوطه ور شدن در زبان است. این متن ها معمولا به شکل سلیس و واضح نوشته شده اند و سردر کمتری خواهید گرفت. بهتر است که از کتاب هایی شروع کنید که قبلا آنها را چندین بار در زبان خودتان مطالعه کردید، و کل داستان را می دانید مثلا می توان به هری پاتر، یا بازی های گرسنگی اشاره کرد.

مهارت نوشتن

این مهارت کمتر در مسائل روزانه استفاده می شود، و بیشتر کاربرد کاری دارد. با اینحال نباید از یادگیری آن غافل شد، در ادامه به راه هایی اشاره خواهم کرد که می توانید این مهارت را تقویت کنید.

کار هایی که روزانه می خواهید انجام را به شکل جالبی بنویسید.

خیلی از ما نمی تونند روزشان را بدون برنامه ریزی، شروع کنند. مخصوصا اگر روز شلوغی داشته باشیم، نیاز بیشتری به برنامه ریزی داریم. خب، اگر شما یک دانشجوی زبان باشید، مدت زمانی را برای تمرین می گذارید. بهتر است این تمرین را از اول روز شروع کنیم.

زمانی که می خواهید برنامه را آماده کنید ( برای یک روز یا حتی یک هفته ) تا زمان خود را سازماندهی کنید بهتر است تا تمام وظایف را در زبان مقصد ( انگلیسی یا هر زبان دیگری ) بنویسید. ضمن اینکه این تمرین می تواند راه حل خوبی برای تقویت نوشتن شما باشد، ذهن شما را نیز باز تر می کند.

چت کردن را فراموش نکنید.

چت کردن به زبان مقصد علاوه بر اینکه فرصتی را برای شما به وجود می آورد تا چیز هایی که یادگرفتید را استفاده کنید، به شما زبان غیر رسمی نوشتن را نیز می آموزد. من شخصا از یک بازی برای چت کردن با بومی زبان های انگلیسی استفاده می کردم هم برای من یک سرگرمی بود و هم می توانستم به دانش زبانی خودم بیافزایم. شما می توانید علاوه بر بازی ها از وبسایت هایی نظیر Interpals یا My Language Exchange استفاده کنید.

داستان کوتاه بنویسید.

اصلا نترسید، شما قرار نیست نویسنده شوید ولی برای تقویت زبانتان درباره ی هر شخص یا چیزی می توانید بنویسید. نوشتن داستان در زبان دیگر می تواند به شما کمک تا به آن زبان در منظر دیگری فکر کنید. در هنگام نوشتن داستان، شما می توانید از لغت ها یا ساختار هایی استفاده کنید که خیلی در مسائل روزمره کاربردی نیستند.

مکالمه کردن
بیشتر بخوانید:   مکالمه خود را طوفانی کنید؛ 3 روش فوق العاده

هدف نهایی هر زبان آموزی، درسته؟ تنها چیزی که یک زبان آموز را متقاعد می کند که زبان را یادگرفته است، مکالمه کردن در آن زبان است. اگر از روش های تقویت این مهارت آگاه نیستید، من سه تا از روش ها را به شما معرفی خواهم کرد.

iTalki را نصب کنید.

یک دونده برای تمرین، زیاد می دود. یک ورزشکار برای تقویت بازو هایش به باشگاه می رود. این قضیه برای زبان نیز صدق می کند. اگر می خواهید در صحبت کردن مهارت پیدا کنید باید زیاد صحبت کنید و پیدا کردن یک شریک در نرم افزار iTalki می تواند محیطی خوبی را برای شما به وجود بیاورد.

در کلاس های گفت و شنود شرکت کنید.

مهم این نیست که شما چقدر در زبان مهارت دارید، فقط باید محیطی را پیدا کنید تا بتوانید گفتگو کنید. پس شرکت کردن در یک کلاس گفت و شنود می تواند روش خوبی برای تقویت زبانتان باشد.

اگر توانایی اش را دارید، به خارج از کشور سفر کنید.

چرا الکی وقت خود را اینجا تلف کنید، اگر زمان و هزینه ی سفر کردن را دارید با شش ماه سفر کردن به کشور هایی که زبان بومی آنها مطابق چیزی است که شما می خواهید این کار را حتما انجام دهید.

۴ مهارت زبانی؛ چی هستند؟ و چطور می توان به حدش رسید؟
rating: 5 - 1 votes

درباره نویسنده: احمد احمدپور

نوشتن رو خیلی دوست دارم، به خاطر همین وبلاگ نویسی رو شروع کردم. بهترین لحظه ی زندگیم زمانی هست که یه چیز جدید رو یاد میگیرم.

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *